Anti-age njega Savjeti

ZDRAVI MIKROBIOM KOŽE

Što je mikrobiom kože?

Gledano golim okom, čini se da je svježe oprano lice čisto, ali nakon detaljnijeg pregleda na mikroskopskoj razini, ta bi koža trebala biti užurban mikrobiom, prekriven trilijunima različitih mikroorganizama zvanih mikrobiota.

Ljudska koža sadrži tisuće vrsta organizama, bakterija, gljivica i grinja, koje sve žive na njezinoj površini. Ovi organizmi, poznati kao mikrobiom kože, jedinstveni su za svakog pojedinca.

Mikrobiom kože nudi nekoliko važnih funkcija koje pomažu u održavanju ljudskog zdravlja. Prvo, i najvažnije, kožna barijera pomaže u zaštiti tijela od raznih patogena, klica i štetnih bakterija. Osim toga, mikrobiom kože pomaže u suzbijanju i smanjenju upale. Konačno, mikrobiom kože podržava zacjeljivanje rana.

U zdravom ekosustavu, koža služi kao izvor prehrane za mikrobiotu, osiguravajući mrtve stanice kože, masne kiseline u obliku znoja, lipida i sebuma. Zauzvrat, mikroorganizmi pružaju blagodati i zaštitu koži, uključujući antimikrobne peptide i podršku imunološkom sustavu.

U nezdravom sustavu s nedostajućim ili neuravnoteženim mikrobiomom, izostanak kožne flore znači da ova barijera nema zaštitu, što rezultira upalom i preopterećenjem imunološkog sustava.

U zdravoj koži mikrobiota tvori zaštitni film ili barijeru preko kože, koja je samoodrživa i obnavljajuća, štiti od stranih vrsta, sprječava dominaciju specifičnih vrsta i infekcija te daje koži zaštitu i esencijalne molekule.

Zdrav mikrobiom kože štiti nas od patogena, oštećenja i suhoće te dovodi do zdrave, blistave i hidratizirane kože.

Zašto je bitno paziti na svoj mikrobiom?

Uravnoteženi mikrobiom je osnova zdrave kože; ako je zdrava, koža je i otpornija.

Jedna ključna prednost je zaštićenost od agresora iz okoliša kao što je zagađenje. Druga prednost je da je koža više hidratizirana i da općenito bolje zadržava vlagu.

Ako je mikrobiom poremećen, izvjesne su infekcije i kožni poremećaji kao što je atopijski dermatitis.

Kako zaštititi mikrobiom kože?

Moćne rutine anti-age njege koriste proizvode koji sadrže retinol za zaglađivanje kože, kemijske pilinge (AHA, BHA) za poboljšanje teksture kože i vitamin C za ujednačenje tena.

Ovo su moćni sastojci čija učinkovitost je neupitna no bitno je koristiti ih na način koji neće narušiti mikrobiom kože. Kako se retinol i AHA kiseline koriste uglavnom u noćnoj njezi i to ne svakodnevno, bitno je u dnevnu njegu uključiti sastojke koji rade na jačanju mikrobioma i zaštitne barijere kože poput hijaluronske kiseline i ceramida.

U rutini njege kože postoje koraci koji pomažu u održavanju zdravog mikrobioma kao što je zaštita kože od UV oštećenja primjenom dnevnog SPF-a i ne prekomjernim pilingom kako bi se izbjeglo oštećenje zaštitne funkcije kože i odabirom proizvoda koji ne djeluju protiv barijere kože.

Na primjer, odabir ispravne vrste sredstva za čišćenje ključni je čimbenik u zaštiti mikrobioma kože. Pjenušava sredstva za čišćenje na bazi sapuna koja sadrže abrazivne površinski aktivne tvari imaju tendenciju uklanjanja prirodnih lipida ometajući floru kože i ostavljajući kožnu barijeru ugroženom. Potražite sredstva za čišćenje koja se ne pjene i koja poštuju prirodnu barijeru kože.