AHA i BHA kiseline za revitalizaciju kože

Korištenje ovih moćnih kiselina u vrlo će kratkom roku pružiti vidljive rezultate, no suprotno uvriježenom mišljenju neće doći do klasičnog ljuštenja kože, već do postepenog proljepšavanja, zaglađivanja i popravljanja teksture tena. Namijenjene različitim tipovima i problemima kože, obje će grupe kiselina zapravo rezultirati ujednačenim i glađim tenom, manje izraženim borama, mekšom teksturom i elastičnijom kožom lica.

Kada je riječ o kiselinama, nisu sve jednake. I može postati zbunjujuće znati koja kako djeluje, je li prikladna za vas i kako ih možete uvrstiti u svoju rutinu na najučinkovitiji način za vaše individualne potrebe u njezi kože.

Dobrodošli u naš vodič o četiri najbolje kiseline koje su svima interesantne – njihove funkcije, razlike i gdje ih možete pronaći unutar Lily Beauty ponude.

Iako su grupirane pod istim nazivom ‘kiselina’, ne ponašaju se sve isto i mnoge kiseline koje se koriste u njezi kože imaju vrlo različite funkcije. Najpoznatije djelovanje za kiseline je ubrzavanje prirodnog procesa pilinga kože – pomislite na AHA kao što je glikolna kiselina i BHA kao što je salicilna kiselina – za uklanjanje dotrajalih i mrtvih stanica kože s površine i otkrivanje svježe, nove, blistave kože.

Kako starimo, prirodni procesi našeg tijela počinju se usporavati, ostavljajući slojeve mrtvih površinskih stanica na koži i čineći je umornom i grubom. Poticanje ovog procesa podržava prirodnu funkciju vaše kože, pomažući u održavanju mladenačkog i blistavijeg tena.

Zatim postoji druga strana svijeta kiselina. Ovlaživači i antioksidansi igraju veliku ulogu u dobro uravnoteženoj rutini njege kože. S obzirom da je koža svakodnevno suočena s agresivnim faktorima kao što su zagađenje, štetne UV zrake i oštećenja slobodnih radikala, hranjive i zaštitne kiseline daju koži najbolju obranu za zaštitu od stresnih faktora iz okoliša –tu je askorbinska kiselina (vitamin C) – i vežu vlagu na kožu za održavanje i obnavljanje zaliha hidratacije –tu je hijaluronska kiselina. Hidratacija i zaštita ključni su za zdravu i sretnu kožu.

Pogledajmo četiri najmoćnije kiseline koje su na svačijem radaru.

GLIKOLNA KISELINA

Najmanja molekularna struktura od svih AHA (alfa-hidroksi kiselina), glikolna kiselina može prodrijeti malo dublje, radeći na razbijanju proteinskih veza koje drže mrtve stanice kože na površini i omogućujući im da se odmaknu za vrhunski piling. Ali to nije sve. Klinički dokazano stimulira proizvodnju kolagena i hijaluronske kiseline u koži, glikolna kiselina pomaže u jačanju kože, smanjujući pojavu hiperpigmentacije i zaglađuje neujednačenu teksturu.

MLIJEČNA ILI LAKTIČNA KISELINA

Smatra se mlađom sestrom glikolne kiseline, mliječna kiselina je još jedan vrijedan član obitelji AHA kiselina. Ovaj put s većom molekularnom veličinom, mliječna kiselina ostaje bliže površini kože, što je čini lakše podnošljivom za mlađu kožu, za one koje tek počinju s kiselinama ili nešto osjetljivije kože. Ova moćna, ali nježna AHA pomaže u promicanju eksfolijacije tamnih površinskih stanica kože, potpomažući obnavljanje stanica bez izazivanja osjetljivosti. Također može djelovati na povećanje ceramida u zaštitnoj barijeri kože, pojačavajući hidrataciju i smanjujući pojavu hiperpigmentacije.

SALICILNA KISELINA

Najsnažniji borac protiv akni i mrlja, salicilna kiselina je vaš izbor za problematičnu kožu. Beta-hidroksi kiselina topiva u masti (BHA), salicilna kiselina radi na čišćenju iznutra prema van. Topiva je u masti, što znači da prodire duboko u pore, reducira lučenje sebuma i pomaže koži da se pročisti duboko u dermisu. Sastojak je i kemijskih pilinga, izvrsna je kao anti-age njega jer reducira veličinu pora i ubrzava blijeđenje hiperpigmentacija.

Iako smanjuje upalu unutar pora, također može pomoći u kontroli suvišne proizvodnje sebuma i uklanjanju nakupljanja bakterija, sprječavajući širenje izbijanja prištića.

AHA-BHA-KISELINE

Odaberite za početak kombinacije kiselina u nižim koncentracijama

Kada koristite proizvode za njegu kože s AHA ili BHA kiselinama, ne biste trebali imati nuspojave. Ako imate trajno crvenilo ili ljuskanje, upotrebljavate proizvod s previsokom koncentracijom kiseline za vašu kožu. Koža može biti blistava ako koristite proizvode za njegu koji u sebi imaju više vrsta kiselina, ali u nižim koncentracijama.

Duboke bore ne mogu se tretirati kiselinama

U proizvodima za njegu ne postoje kiseline koje mogu smanjiti pojavu dubokih bora. Vidite li na opisu proizvoda da upravo to obećava, radije izbjegavajte taj proizvod. Kiseline vam mogu pomoći ujednačiti ten kože i smanjiti pojavu finih linija, ali ne djeluju na duboke bore.

Možete ih koristiti po cijelom tijelu

Začepljene pore i izbočine na koži, osobito one uzrokovane uraslim dlačicama mogu se smanjiti koristeći losion s kiselinama. Salicilna kiselina pomaže u rješavanju akni na leđima i zato je potrebno koristiti proizvode za tuširanje koji je sadrže.

Glikolna kiselina

Glikolna kiselina u njezi kože trebala bi vam biti prioritet. Najučinkovitija je AHA jer prodire dublje od ostalih. Možete ju koristiti za ujednačavanje tena, za uklanjanje neravnina i sitnih linija. Pomaže u obnovi kolagena.